حق توکیل به غیر

14/09/1398
۰ نظر
حق توکیل به غیر

حق توکیل به غیر :

یکی از مواردی که در وکالتنامه های تنظیمی توسط همکاران مورد اشاره قرار می گیرد «وکالت در توکیل» است. اعطای چنین اختیاری از ناحیه موکل بدان معناست که ممکن است شخص برای ادامه جریان دادرسی و یاحتی شروع به آن، وکالتی که از ناحیه موکل به آنها اعطا شده را به شخص دیگری تفویض نمایند.

حق توکیل به غیر چیست؟

یک شخص حق توکیل دارد و می تواند این حق را به هر شخص دیگری اعطا کند. بر این اساس یک وکیل می تواند در مواردی که تشخیص می دهد. وکالت را به شخص ثالثی که وکیل باشد اعطا کرده و آن وکیل می تواند با این اختیارات در جلسات دادگاه شرکت کرده و از موکل خود دفاع کند. همچنین حق توکیل به غیر قابلیت عزل دارد.

عقد وکالت به منظور انجام کاری به نمایندگی دیگری دارای سه رکن اساسی می باشد:
  1. موکل (وکالت­‌دهنده): موکل به یکی از طرفینِ قرارداد وکالت گفته می­‌شود که برای انجام امور مربوط به خود به دیگری وکالت می ‌دهد.
  2. وکیل: وکیل کسی است که به نمایندگی از موکل، امور مربوط به او را که در قرارداد ذکر شده انجام می‌­دهد
  3. موضوع وکالت: اموری است که موکل برای انجام آن­ها به وکیل نمایندگی یا وکالت می­‌دهد.

بر این ‌­اساس با توجه به اینکه اثر اصلی قرارداد وکالت اعطای نمایندگی و نیابت است. اقدامات انجام شده از سوی وکیل به منزله اقدامات انجام شده از سوی موکل است. به عبارت دیگر در این میان وکیل نقش واسطه را ایفا می‌ کند. گویی تمامی کارهای انجام ‌­شده توسط وکیل را خود موکل انجام داده‌ است.

به عنوان مثال، هنگامی که یک نفر برای طرح دعوا در دادگاه به شخص دیگری وکالت می­‌دهد، در این حالت اقداماتی که وکیل در دادگاه انجام می ‌دهد به‌ منزله اقدامات موکل است. و تمامی آثار این اقدامات خواه مثبت و خواه منفی، او را تحت تأثیر قرار می‌­دهد.

انواع حق توکیل به غیر چیست؟
حق توکیل به غیر در طلاق:

امروزه این نوع از حق توکیل به نام وکالت در طلاق شناخته می شود. که مرد به زن حق توکیل به غیر و حق بلاعزل را به او اعطا می کند تا زن در هر زمانی که نیاز ببیند از این حق استفاده کند. در اصل این نوع حق توکیل از مرد به زن است تا زن به جای مرد این کار را انجام دهد. از سوی دیگر، مرد نیز می تواند با به کارگیری یک وکیل و یا شخص دیگری حق توکیل دهد تا او کارهای طلاق را به جای او انجام دهد.

حق توکیل به غیر به خریدار:

این حق مربوط به معاملاتی می باشد که در آن فروشنده برای مدت محدودی برای انجام برخی کارها، حق توکیل به غیر را به خریدار واگذار می کند. تا با استفاده از آن خریدار بتواند بسیاری از کارها از قبیل فروش، پرداخت مالیات، به نام زدن و بسیاری از کارهای دیگر را انجام دهد. همچنین خریدار با استفاده از این حق می تواند این کارها را به شخص ثالثی سپرده و او را برای انجام آنها به کار گیرد.

مشابه چنین موردی در مسائل ساخت و ساز و پیش فروش واحدهای آپارتمانی نیز وجود دارد که بر اساس آن از خریدار چنین حق توکیلی گرفته می شود. تا کارهای قانونی آن بدون نیاز به کسب اجازه از خریدار انجام شود.

حق توکیل به غیر به وکیل:

حق توکیل به غیر در پرونده وکالت از سوی موکل صادر می شود. و در صورتی که چنین حقی به وکیل اعطا نشود، وکیل نیز بر اساس برخی از اختیارات این حق را خواهد داشت. زیرا وکیل پس از پذیرش پرونده به عنوان یک شخص تام الاختیار می تواند از تمامی موارد حقوقی استفاده کند.

به عنوان مثال موکل وکیلی را استخدام می نماید تا فروش املاک خود را به او بسپارد و در این میان هیچ گونه حق توکیل به غیر و یا برداشتن حق عزل را به او نداده است. با این حال وکیل با دامنه اختیارات خود می تواند نسبت به انتخاب یک وکیل دیگر برای انجام این امورات اقدام نماید.

آیا وکیل بدون اجازه موکل می تواند اقدام به توکیل کند؟

طبق ماده ۶۷۲ وکیل نمی تواند وکالت موکل را به شخص و یا وکیل دیگری اعطا کند. مگر اینکه دلیلی دال بر چنین توکیلی ارائه دهد که مطابق آن موکل به صراحت به وکیل خود حق توکیل به غیر داده باشد.

همچنین بر اساس ماده ۶۷۳ قانون مدنی در صورتی که اولین وکیل اقدام به استخدام وکیلی دیگر نماید. و اجازه وکیل در توکیل را از موکل خود نداشته باشد. در صورت بروز هرگونه مشکل یا خسارت، موکل اصلی می تواند برای جبران خسارت از هر دوی آنها شکایت کرده و برای هر دو اعاده دعوی کند. تا خسارات وارده بر وی به طور کامل جبران گشته و رضایت دهد.

لازم به ذکر است که حق توکیل برای وکیل امری استثنایی محسوب می شود. و لازم است تا خود شخص وکیل اقدام به رسیدگی بر امور تعیین شده نماید. بر همین اساس وکیل وظیفه دارد تا در صورتی که به امور تعیین شده توانایی رسیدگی ندارد در کمال روشنی اقدام به دریافت حق توکیل از موکل خود کند تا به امور محول شده رسیدگی شود.

در قسمت حدود اختیارات نیز وکیل بلافصل، نمی تواند بیش از اختیاراتی که از ناحیه موکل به وی تفویض گردیده، به وکیل دیگر توکیل نماید.

amlakefarzin

املاک فرزین اولین سامانه هوشمند املاک دماوند