معنی و ضرورت وجه التزام در قراردادها

٫۳۱خرداد٫ ۱۳۹۹
۰ نظر
معنی و ضرورت وجه التزام در قراردادها

مطابق مواد ۲۲۶ الی ۲۳۰ قانون مدنی چنانچه یکی از طرفین قرارداد به تعهدات خود عمل نکند، مبلغی را که به عنوان خسارت در انجام تعهدات تحت عنوان وجه التزام در قرارداد مشارکت تعریف ‌شده به عنوان جریمه پرداخت خواهد کرد.

مثلاً اگر سازنده در موعد معین ساختمان را تمام نکند یا واحدهای ساخته‌ شده را تحویل ندهد یا موعد مقرر سند رسمی را آماده نکند یا پایان کار نگیرد، برای هر کدام جداگانه باید خسارتی در قرارداد تعریف شود یا آنکه مثلاً صاحب زمین در موعد معین سند را به نام سازنده نکند باید وجه التزام را پرداخت کند.

همچنین در قراردادهای بیع و اجاره و اساسا هر قراردادی که مستلزم ایجاد تعهدی برای طرفین است وجه التزام می تواند به عنوان ضمانت اجرای قرارداد بالاتر از هر چک و سفته به افراد کمک کند. فی المثل در قرارداد اجاره می توان برای عدم تخلیه یا عدم استرداد وجه الرهن وجه التزام تعیین کرد یا در قرارداد بیع برای تاخیر در تحویل یا تاخیر در پرداخت ثمن وجه التزام کارساز است. البته و قطعا نحوه نگارش و مراعات منطق در تعیین وجه التزام و برخی نکات حقوقی دیگر شرط صحت است.

⚠️ توجه داشته باشید که اگرچه وجه التزام نوعی خسارت و مجازات ریالی محسوب می شود؛ اما اگر به جای عبارت وجه التزام از عبارت مثلا خسارت تاخیر استفاده کنید ماهیت و آثار آن به کلی متفاوت و ممکن است حتی موفق به دریافت و مطالبه ی آن نشوید. پس در استفاده از کلمات و عبارات قانونی و حقوقی نهایت وسواس را به خرج بدهید تا در موقع لزوم کمتر گرفتار اما و اگرهای قانونی باشید.

amlakefarzin

املاک فرزین اولین سامانه هوشمند املاک دماوند