هزینه های مستاجر و مالک

24/03/1399
۰ نظر
هزينه های مستاجر و مالک

هزینه‌ های مستاجر و مالک

هر خانه‌ای ممکن است نیاز به تعمیر پیدا کند. ولی اگر مستاجر باشید. همیشه این سوال برایتان پیش می‌آید. که هزینه این تعمیرات با چه کسی است؟ صاحب‌خانه یا مستاجر؟ اینکه کدام هزینه‌ها را مستأجر و کدامیک را موجر باید بپردازد؟

آمارهای رسمی‌ای که از سوی وزارت راه و شهرسازی ارائه می‌شود نشان می‌دهد. که تقریبا یک چهارم جمعیت کشور ما در خانه‌های استیجاری زندگی می‌کنند. که تقریبا نیمی از آنها را هم اقشار کم‌درآمد تشکیل می‌دهند. با توجه به افزایش اجاره نشینی، آشنایی با قوانین اجاره نشینی از اهمیت بالایی برخوردار است.

مطابق قانون پرداخت هزینه‌های آب، برق، گاز و تلفن مربوط به همان واحد به‌عهده مستأجر است.

همچنین پرداخت هزینه تعمیر و سرویس آسانسور به‌ صورت جزئی و هزینه شارژ ساختمان نیز با مستأجر خواهد بود.

جبران هر نوع خرابی‌ ای که مسبب آن مستأجر باشد، (مثلا یک لامپ بسوزد یا یک شیشه بشکند.)، رفع مشکل فاضلاب پس از چند‌ماه اقامت مستأجر در محل و همینطور پرداخت عوارض سالانه پسماند شهرداری به‌عهده مستأجر است.

در مقابل، هزینه تعمیرات عمده آسانسور یا دیگر نقاط خانه، هزینه رفع مشکل فاضلاب در بدو ورود مستأجر به محل و هزینه عوارض نوسازی شهرداری نیز به‌عهده صاحبخانه خواهد بود.

همچنین تعمیرات ترکیدگی لوله یا مشکلاتی از این دست نیز را صاحبخانه باید بپردازد. و مسئولیتی به‌عهده مستأجر نیست.

به موجب ماده ۴۸۶ قانون مدنی، «تعمیرات و کلیه مخارجی که در عین مستأجره برای امکان انتفاع از آن لازم است. به عهده مالک است. مگر آنکه شرط خلاف شده یا عرف بلد بر خلاف آن جاری باشد و برای آلات و ادواتی که برای امکان انتفاع از عین مستأجره لازم می‌باشد هم اینچنین است. »

همچنین مطابق قانون موجر و مستاجر: «در صورتی که در ملک اجاره داده شده عیبی به وجود آید. قانون مدنی پرداخت هزینه‌های تعمیرات را به دو قسمت تقسیم کرده است. که شامل تعمیرات جزیی یا فرعی و تعمیرات کلی یا اساسی می‌شود.

هزینه تعمیرات جزیی یا فرعی به عهده مستاجر است. و هزینه تعمیرات کلی و اساسی به عهده موجر است. تشخیص هزینه‌های جزیی یا فرعی از هزینه‌های کلی و اساسی، تابع عرف است. بنابراین با در نظر گرفتن مکان و زمان قابل تشخیص است.

به عنوان مثال هزینه‌های مرتبط با سرویس سالیانه شوفاژ و تعمیرات جزیی آن به عهده مستاجر است. و هزینه‌های مرتبط با مشکلات جدی در موتورخانه قطعا بر عهده مالک قرار دارد.

همچنین توجه داشته باشید که مستأجر در صورتی می‌تواند هزینه تعمیرات و تغییرات انجام شده در مورد اجاره را از موجر مطالبه کند که این تعمیرات با اجازه موجر انجام شده باشد.

بنابراین قبل از هر اقدامی برای تعمیر باید با صاحبخانه تماس بگیرید. صاحب خانه موظف است که در زمان مشخص به شما پاسخ دهد.

با مالک درباره فوریت تعمیرات صحبت کنید. و سعی کنید برای زودتر تعمیر شدن خرابی‌ها با او همکاری کنید. امّا اگر مالک در زمان مناسب پاسخگو نبود و به نظر شما این کار غیر منطقی است، می‌توانید برای تعمیرات با هزینه شخصی اقدام کنید. اما زمان تماس با صاحب‌ خانه و پاسخی که دریافت کرده‌اید و دلیل اینکه چرا زمان پاسخگویی طولانی شده را مستند کنید. همچنین تمام فاکتورهای مخارج را نگه‌داری کنید تا مدرک مستدلی برای ارایه داشته باشید.

amlakefarzin

املاک فرزین اولین سامانه هوشمند املاک دماوند